اللّهُمَ صَلّ عَلی فاطِمَه و اَبیها و بَعلها وَ بنیها وَ السّر المُستوَدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاط به عِلمُکَ

اخبار

  • ۲۵ دی، ۱۳۹۶
  • 4159
  • 0
    1

  بررسی روند اجرایی مسابقه هفتگی درسهایی از قرآن  در آموزش و پرورش استان همدان 

 به گزارش روابط عمومی موسسه ترویج فرهنگ قرآنی مسئولین این موسسه  دیداری از اداره کل آموزش و پرورش استان داشتند . در این دیدار نشستهای مشترکی با  معاون پرورشی اداره کل، رئیس و کارشناسان اداره قرآن،عترت و نماز استان .رؤسای ادارات آموزش و پرورش مناطق  فانمین و قروه درجزین و مدیران مدارس و دانش آموزان  برگزار شد .

  دیدار با امام جمعه و نماینده محترم ولی فقیه  استان : 

 

  دراین دیدار ابتدا  حجت الاسلام و المسلمین  حاج آقا چاوشی  مدیر مرکز آموزش مهارت بیان تفسیر  موسسه ترویج فرهنگ قرآنی با بیان هدف و تشکیل ستاد تفسیر قرآن کریم ،  که زیر نظر استاد قرائتی در قم فعالیت دارد گزارشی از فعالیتهای این ستاد ارایه دادند  و هدف از سفر به همدان را راه اندازی این ستاد در  استان همدان با نظر مساعدت و همکاری امام جمعه محترم و مدیران حوزها های  علوم دینی  استان بیان کردند . ابتدا حاج آقا چاوشی با بیان هدف و تشکیل ستاد تفسیر قرآن کریم ، گزارشی از فعالیتهای این ستاد ارایه دادند و در ادامه آقا بابایی معاون موسسه فعالیتهای قرآنی و بویژه برنامه درسهایی از قران را توضیح و گزارشی از بازدید مناطق و مدارس مورد نظر ارایه دادند. سپس حجت الاسلام و المسلمین  آقای محمدی امام جمعه محترم استان  ضمن ابلاغ سلام به حاج آقا قرائتی . اقدامات استاد قرائتی را در خور ستایش خواند و بر تفسیر قرآن تاکید کردند و افزودند این مشاغل ما را ازحضور قرآن محروم کرده است و برای راه اندازی ستاد تفسیر و دوره های آموزشی مهارت بیان تفسیر برای طلاب واجد شرایط درهمدان  با همکاری حوزه های علوم دینی قول مساعدت دادند.

. در این جلسه حجج الاسلام  آقایان ملکی وفراهانی  از حوزه برادران همدان حضور داشتند .

 

 

 دیدار با معاونت پرورشی و فرهنگی  اداره کل آموزش و پرورش استان : 

 در دیدار با آقای یوسفی معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل  که  پس از بازدیدهای مناطق و مدارس انجام گرفت ، در ابتدا آقای آقا بابایی معاون موسسه با تشریح  هدف از دیدارهای استانی ،فرایند برنامه درسهایی از قرآن  در مدارس و آمار تحت پوشش  52 درصدی دانش آموزان متوسطه کشور را تشریح کرد و گزارش بازدید مناطق و مدارس مورد نظردادند وبرکارشایسته و در خور تحسین هنرستان شبانه روزی ابوریحان منطقه قروه درجزین تاکید داشتند که بعنوان یک کار فرهنگی و مؤثر می تواند الگو دیگر مراکز و آموزشگاه های آموزشی قرار گیرد.

 

 در این دیدار آقای یوسفی برنامه های درسهایی از قرآن را به دلیل ویژگی خاص حاج آقا قرائتی دربیان رسا وشیوا و قابل فهم برای عموم مردم از جمله برنامه های موفق قرآنی کشور خواند و برروش تبلیغی استاد تاکید کرد که برای دنیا جا افتاده است. ایشان اظهار امید واری کردند  که  استاد قرائتی در تربیت شاگردانی به سبک و سیاق خودشان  اقدام کرده باشند تا این جریان فرهنگی قرآن مستمر ادامه داشته باشد .

وی با بیان اینکه اقدامات و کارهای فرهنگی زیادی در کشور انجام شده ولی به دلیل جزیره ای بودن آنها  گسستگی فرهنگی وجود دارد . 

 آقای یوسفی بر آمار سازی در کارهای فرهنگی  انتقاد کرده و گفتند طرحهای مختلف با توجه به شاخص های آن اجرا می شود و توجه به آمار و حجم ما را دراجرا دچار انحراف می کند و در تصمیم گیری با مشکل مواجه می سازد . 

 

آموزش و پرورش منطقه فانمین: آقای عباس رجبی رئیس آموزش و پرورش ، آقای محمد رضا رسولی معاون پرورشی و فرهنگی  و آقای غلامی کارشناس قرآن  و مروج درسهایی از قرآن منطقه .

در این منطقه 103 آموزشگاه با 6400 نفر دانش آموز هستند که از این تعداد 30 مدرسه متوسطه اول و دوم 13 مدرسه  با 2300 دانش آموز تحت پوشش برنامه درسهایی از قرآن هستند .

 به گفته معاون پرورشی منطقه یکی از علل آمار پایین دانش آموزان تحت پوشش برنامه درسهایی از قرآن ؛کم برخوردار بودن منطقه ودیگری کمبود  مربی پرورشی در مدارس است و در اغلب مدارس مربی کمتر از 2 ساعت در مدرسه حضور ندارد .

 

در این منطقه هرمدرسه دارای بایگانی ثبت امتیازات است که از بین  دانش آموزانی که بیشترین امتیاز در مسابقه هفتگی  را کسب می کنند . هدایایی از سوی مدرسه به آنان اهدا می شود . 

 در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین چاوشی مدیر مرکز آموزش مهارت بیان تفسیر قرآن قم  در حاشیه بازدید از مدارس بر شرکت  کل دانش آموزان مدارس شهرستان در مسابقات برنامه های درس هایی از قرآن تاکید کرد و گفت: قرآن کتاب هدایت انسان به سوی افق های روشن است و امن ترین و سعادتمندترین روش را برای زندگی بشریت ترسیم می کند.

وی برخورداری از جامعه ایده آل و سعادت جاودانه را در گرو شناخت و تدبر در قرآن دانسته و ادامه داد: انس با قرآن گره گشای گرفتاری های انسان است که نه تنها توانایی انسان را برای مقابله با انبوهی از مشکلات فراهم می سازد بلکه تربیت و تزکیه صحیح او را نیز مقدور می سازد.

 در ادامه این دیداردر مدارس شبانه روزی دخترانه ایثار و شهیده سمیه حضور یافته و اولیای مدرسه و دانش آموزان گفت و گو شد.

آموزشگاه شبانه روزی دخترانه ایثار:با مدیریت آموزشگاه خانم ناهید پناهی اسعد و معاون پرورشی خانم اعظم رجبی  ،  

 این آموزشگا  214 دانش آموز دارد که به تعداد همه آنان پاسخنامه توزیع شده ولی 150نفر در مسابقه شرکت می کنند . 

 

 ابتکار مدرسه : هر پایه  کلاسی در این مدرسه یک دانش آموز مسئول درسهایی از قرآن است که پاسخنامه ها را توزیع و جمع آوری می کند و هرهفته هم جوائز بین دانش آموزانی که بیشترین امتیاز را دارند به قید قرعه اهداء می شود.

 ضمنا معاون اجرای این مدرسه  قبلا از دانش آموزان مسابقه درسهایی از قرآن بوده است.که تمام جوائزی که از مدرسه گرفته است به عنوان یادبود جمع آوری کرده است.

 

 مدرسه شهیده سمیه  دخترانه( متوسطه اول ) :

معاون پرورشی خانم زهرا رجبی، این مدرسه 202 دانش آموز دارد که برای همگی آنان فرم پاسخنامه توزیع شده است ولی 29  نفر پاسخنامه دریافت کردند  و تنها یک نفر در مسابقه شرکت کرده است .

 ضمنا دانش آموز برگزیده هدیه عتبات عالیه (250 هزار تومانی ) دوره بیست و پنجمین دوره مسابقه درسهای از قرآن  از این مدرسه اتنخاب شده بود . اغلب دانش آموزان حافظ جزء سی ام قرآن هستند . علت آمار پایین در این مدرسه  عدم معرفی و تبلیغ اولیای مدرسه در مورد برنامه درسهایی از قرآن است و به خوبی این امر مدیریت نشده است .

 

 مدرسه دخترانه مائده  متوسطه پایه اول ( تنها مدرسه متوسطه دخترانه شهر)

با مدیریت خانم مرادی  و معاون پرورشی خانم اسدی .در این مدرسه 364 دانش آموز مشغول تحصیل هستند که از این تعداد 201 پاسخنامه دریافت شده که بطور میانگین 150  پاسخنامه به مدرسه برگشت داده می شود .  و هر هفته اسامی برندگان در تابلو مدرسه اعلام می شود.

شهرستان قروه درنجین:

رئیس آموزش و پرورش منطقه آقای شجاعی، معاون پرورشی آقای عزیزیان و کارشناس قرآن و مروج درسهایی از قرآن آقای  قاسمی .

این منطقه دارای 23 مدرسه با 2336 نفر دانش آموز است که از این تعداد همه مدارس با 925  یعنی 5/39 درصد دانش آموزان تحت پوشش  برنامه درسهایی از قرآن هستند . 

 

 هنرستان شبانه روزی پسرانه  ابوریحان:

 مدیریت مدرسه آقای عزیزی (جانباز75 درصدی) و معاون پرورشی آقای محمدی .این مدرسه با مدیریت و معاونت پرورشی خیلی عالی ، فعالیتهای قرآنی و دینی فراوانی دارد و بطور کلی همه دانش آموزان به نحوی در یک یا چند فعالیت قرآنی و فرهنگی حضور فعال دارند .

 

 ابتکار هنرستان :تنوع برنامه ها ، پی گیری و تشویق از سوی مدرسه و مسئولین محلی، اطلاع رسانی و مشارکت خانواده ها .مستندسازی و کسب رتبه های استانی از جمله مشوق ها و انگیزه های قوی برای حضور فعال و مؤثر دانش آموزان در این برنامه ها می باشد . 

 در این مدرسه از دانش آموزان ساعی در برنامه درسهایی از قرآن تقدیر و تعجیل به حضور دهیار و اولیای مدرسه و سایر اهالی روستا بعمل آمده و  فیلم مستند تهیه شده است .  

 در روز  بازید  هئیت اعزامی  موسسه ؛مراسم  تقدیر از دانش آموزان فعال در مسابقه درسهایی از قرآن با حضور خانواده ها و دانش آموزان  در مدرسه  برگزار گردید .

 در هنرستان ابوریحان از 209 نفر دانش آموز 114 نفر در برنامه های درسهایی از قرآن فعالیت دارند. با ابتکار مدیریت مدرسه صندوقی به منظور رفع نیازهای  اقتصادی دانش آموزان  تهیه شده که هر کس به اندازه نیاز خود بدون اطلاع به مدرسه برداشت می کند  و بعد از مدتی آن مبلغ را جایگزین می کند . 

 ناحیه 2 آموزش و پرورش همدان:

مدیرمنطقه آقای باب الحوائجی، معاون پرورشی آقای سلیمانی وآقایان صدفی و صیدی مروجان درسهایی از قرآن. این منطقه دارای 120 مدرسه متوسطه است که 85 مدرسه آن یعنی 92 درصد با تعداد 14000 نفر دانش آموز تحت پوشش برنامه درسهایی از قرآن هستند.

 

آقای باب الحوائجی اظهار داشتند دراین  منطقه همکاران نگاهی پویا به برنامه ها در حوزه قرآنی  دارند وعلی رغم نبود بودجه و اعتبارات کافی حرکت خود جوش انجام می شود و با تشکیل صندوق فعالیتهای فرهنگی که توسط همکاران فرهنگی ماهانه کمک می شود اغلب فعالیتهای قرآنی در منطقه انجام      می شود. همچنین دراین ناحیه صندوق های سلامت . فرهنگی و.. تشکیل شده است که به دانش آموزان بی بضاعت و بیمار  کمک می شود .

 دبیرستان دخترانه متوسطه شاهد شهدای جاوید الاثر. مدیر مدرسه خانم خجسته  و خانم بیگدلی معاون پرورشی  با 480 دانش آموز  که 300 پاسخنامه توزیع شده هر هفته 50 پاسخنامه به مدرسه تحویل داده می شود. این آمار  در ماههای آبان و آذر ریزش دارند. 

 به دانش آموزانی که در برنامه های درسهایی از قرآن فعالیت دارند به نمره مستمردر درس دینی  کمک می شود. در این مدرسه از فرمهای ثبت نام  و ... به دلیل نداشتن شیوه نامه مسابقه  استفاده نشده است.

 

 

  دبیرستان  ماندگار ابن سینا ( ریحانه النبی) نمونه دولتی 

 این دبیرستان با 150 سال قدمت ، در دوران دفاع مقدس  84 شهید  دانش آموز و معلم تقدیم انقلاب اسلامی کرده است  و محل تحصیل و رشد و شکوفایی جمع زیادی از شخصیتهای دینی ، علمی ، فرهنگی و سیاسی کشور بوده است.  بخشی از ساختمان  به موزه آموزش و پرورش  استان اختصاص یافته که در نوع خود بی نظیر است .

 

 

 این دبیرستان  با مدیریت خانم جعفر پور و معاون پرورشی خانم خداویسی دارای 331 نفر دانش آموز است که از این تعداد 140 نفر در مسابقه درسهایی از قرآن شرکت می کنند.

 

هزینه جوائز و لوح تقدیر مسابقه توسط مدرسه تامین می شود و تابلوی در مدرسه اختصاص به  برندگان درسهایی از قرآن دارد.

 

 یاد آور می شود در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین آقای چاوشی مدیر مرکز آموزش مهارت بیان تفسیرقرآن قم ، محمد ملایری مدیر  روابط عمومی موسسه ، آقای بابایی معاون موسسه ترویج فرهنگ قرآن را همراهی می کردند.

 

 

برای ارسال نظر به حساب کاربری خود وارد شوید حساب کاربری