اللّهُمَ صَلّ عَلی فاطِمَه و اَبیها و بَعلها وَ بنیها وَ السّر المُستوَدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاط به عِلمُکَ

درباره ما

  • ۱۳ بهمن، ۱۳۹۴
  • 0
  • 1
    0

بسم الله الرحمن الرحيم

«وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ‌ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُ‌ونَ» (نحل/44)

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بر پایه  اصول  و آموزه های قرآنی بیناد نهاده شده است و پس از پیروزی آن ، فعاليتهاي همه جانبه ای براي ترويج و گسترش معارف قران كريم در بين اقشار مختلف توسط علماي ربّانی و مؤسسات قرآني انجام شد ، از همان روزهای نخستین انقلاب ،پخش  برنامه « درسهایی از قرآن» به طور مستمر از شبکه یک سیما توانست مخاطبان خود را  در جامعه جذب نماید . اثر گذاری این برنامه در قشر های مختلف جامعه بویژه نسل جوان و دانش آموز ، روز افزون شود که  در سال 1371 جمعی از فرهنگیان فرهیخته ، علاقه مند  به قرآن و متعهد شهر تهران را بر آن داشت  تا با استفاده از برنامه تلويزيوني درسهايي از قرآن حجه الاسلام والمسلمين قرائتي مسابقاتي را به منظور استفاده بهينه از برنامه و تأمين اوقات فراغت دانش آموزان برگزار نمایند. در آن سال 300 نفر از دانش آموزان یکی از مناطق آموزش و پرورش در مسابقات شركت كردند. در سال‌هاي بعد به تدريج اين مسابقات در مناطق 19گانه تهران و تعدادي از استان‌هاي كشور برگزار گرديد.

براي گسترش اين فعاليت‌ قرآني و قانونمند نمودن آن، مؤسسه ترويج فرهنگ قرآني در سال 1380 رسماً به ثبت رسيد و برگزاري مسابقات درسهایی از قرآن را در سطح كشور به عهده گرفت.

 لازم به یاد آوری است که این مؤسسه با  همت و  تلاش  جمعی از خیرین  قرآن یاور پشتیبانی و حمایت می شود . 

 اهداف  عمده موسسه ترویج فرهنگ قرآنی   :

  -گسترش و ترویج قرآنی و معارف اسلامی در بین اقشار مختلف جامعه و به خصوص جوانان و نوجوانان

-  دانش افزایی و ارتقاء سطح بینش و دانش مذهبی و نوجوانان و سایر اقشار

– ایجاد انگیزه ، ذوق و فرصت مناسب برای فراگیری مفاهیم و معانی آیات الهی

- تعمیق مبانی دینی و آشنا سازی بیشتر دانش آموزان با سیره معصومین (ع)

- غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوان 

-بهره گیری هرچه بیشتر  دانش آموزان از برنامه های تلویزیونی درسهای از قرآن  اشاره نمود.

جهت نیل به اهداف یاد شده  موسسه برنامه های را پیش بینی  و اجرا می نماید:

 الف -برگزاری مسابقه هفتگی دانش آموزی درسهایی از قرآن :
گستره مسابقات‌وفعاليت‌هاي ستاد دربيش از28000 هزار آموزشگاه در بیش از 684 شهر در 32 استان كشور مي‌باشد.  و حدود 3 میلیون دانش آموز تحت پوشش این مسابقه هستند .

  برای اجرای این مسابقه  مؤسسه:

 الف :  قبل از شروع سال تحصیلی بیش از سه میلیون برگ پاسخنامه مسابقه را از طریق ادارات کل آموزش و پرورش استانها  در مدارس توزیع می نماید  و دانش آموز پس از دریافت پاسخنامه  هر هفته پاسخ صحیح مسابقه  را به مجری مدرسه تحویل می نماید  که پس از 18 هفته دانش اموزانی که بیشترین امتیاز را کسب کرده اند به منطقه و استان معرفی شده تا در آزمون نهایی که به صورت کشوری در یک روز و یک زمان خاص برگزار می شود ، شرکت نماید .

 این مسابقه از جایگاه خاصی بین دانش آموزان و مسئولان مدارس و آموزش و پرورش داشته که این تاثیرات از زبان آنان شنیدنی است (پخش فیلم مصاحبه با دانش آموزان و مسئولان )

  ب- برگزاری آزمون نهایی دوره مسابقه درسهایی از قرآن:

 موسسه قبل از برگزاری آزمون نهایی، محتوایی 18 برنامه درسهایی از قرآن را در قالب یک کتاب در 100 هزار جلد تدوین ، چاپ  و در استانها توزیع می نماید تا دانش آموز فرصت دوباره ای برای مطالعه و یاد آوری داشته باشد.

   دانش آموزانی که در آزمون نهایی بیشترین امتیاز را کسب کرده اند بر اساس سهمیه تخصیصی از سوی مؤسسه مورد تقدیر معنوی و مادی قرار می گیرند . هرساله  3 درصد از شرکت کنندگان در آزمون نهایی  مورد تشویق قرار گرفته و کمک هزینه عتبات و مشهد مقدس و کارت هدیه 100 هزار تومانی دریافت  می کنند.

ج:  برگزاری همایش اختتامیه و افتتاحیه دوره مسابقه درسهایی از قرآن

این همایش به صورت نمادین  به منظور تقدیر از دانش آموزان برگزیده و مجریان درسهایی از قرآن مناطق   19 گانه شهر تهران  درحرم عبدالعظیم حسنی شهرری برگزار می شود.

 همایش اختتامیه دوره بیست و سوم و افتتاحیه دوره بیست و چهارم در ۱۷ مهرماه سال گذشته، با حضور مسئولان آموزش و پرورش حوزه وزارتی و شهر تهران و  شهرداری تهران  و ۵۰۰ نفر از دانش‌آموزان  و مجریان درسهایی از قرآن با مشارکت شهرداری تهران  برگزار شد . دوره ی قبل که در مجموع  بیش از دو هزار و ۶۴۵ نفر از دانش‌آموزان برتر مسابقه دوره بیست و سوم که بیشترین امتیاز را کسب کرده بودند با هدایایی شامل لوح تقدیر حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی کمک هزینه عتبات عالیات، کمک هزینه مشهد مقدس و کارت هدیه 100 هزار تومانی مورد تشویق قرار گرفتند.

مشابه این همایش در اغلب استانها توسط اداره کل آموزش و پرورش برگزار می شود..

د-برگزاري مسابقات هفتگي  پیامکی  و اینترنتی .
داوطلبان آزاد كه از گوشه، گوشه ايران عزيز در اين فعاليت با شور و علاقه شركت مي‌نمايند، افرادي هستند كه سال‌هاي متمادي با علاقه در اين مسابقات و برنامه‌هاي قرآني شركت نموده‌اند و صدها بار با ستاد مكاتبه نموده و آثار خود را جهت اين ستاد ارسال كرده‌اند.

این برنامه هر هفته بعد از پخش برنامه تلویزیونی درسهایی از قرآن از شبکه یک در روز پنجشنبه و تکرار آن در روز جمعه از شبکه سیمای قرآن ، برگزار شده و هرهفته بطور میانگین 7000 نفر در این دو روش مسابقه شرکت می کنند که به 10 از نفرات برتر به قید قرعه مبلغ 50 هزارتومان از طریق شماره کارت بانکی افراد از سوی موسسه پرداخت می شود .

 ه-برگزاري مسابقات خلاصه نويسي درسهایی از قرآن ویژه ماه مبارک رمضان
این مسابقه ویژه ماه مبارک رمضان است و از سال ۱۳۸۲ شروع شده و در سال ۱۳۹۴ دوازدهمین دوره آن برگزار شد. مسابقه خلاصه‌نویسی برگرفته از ۲۵ برنامه درس‌های از قرآن که در ماه مبارک رمضان هر شب از شبکه یک پخش می‌شود، است که بیش از هزاران در این مسابقه شرکت می کنند.

آثار رسیده شرکت کنندگان در قالب مکتوب و پاورپوینت  با توجه معیار های اعلام شده توسط داوران مورد ارزیابی قرار گرفته و در نهایت علاوه بر لوح تقدیر به کسانی که بیشترین امتیاز را کسب کرده اند هدایای شامل کمک هزینه عتبات عالیات، کمک هزینه مشهد مقدس و کارت هدیه 100 هزار تومانی  اهدا می شود.

م- برگزاری طرح انس با قرآن برای نوجوانان و جوانان :

برنامه تلویزیونی درسهایی از قرآن با قدمت بیش از 30 سال ، فضای مناسبی را در  خانواده ها و نسل جوان فراهم نموده است که این قشر از جامعه با قرآن  بیشتر مانوس شود. ولی لازم است  با چاره اندیشی این فضا و ارتباط ایجاد شده منطقع نشود و روز به روز بر شادابی و دوام آن افزوده شود . لذا باتوجه به توصیه و سفارش دوستان  مبنی بر ضرورت  ارتقاء آگاهیهای  قرآنی دانش آموزان در حوزه مفاهیم و معارف قرآن کریم ، مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی بر آن داشت که  نوجوانان و جوانان و دانش آموزانی که در مسابقه درسهایی از قرآن بیشترین امتیاز را کسب کرده و به مرحله نهایی راه پیدا کرده در قالب طرح «اُنس با قرآن» در فضای مجازی  که مؤسسه ترویج ویژه  این طرح اختصاص داده ، با مفاهیم و معارف قرآن کریم به شیوه جذابی  بیشتر آشنا نماید.

 برای این منظور قبلا 4 جلد و  در سال جدید دو کتاب از مفاهیم قرآنی تهیه و تدوین شده که از طریق سایت مذکور در هفته دوم ماه مبارک رمضان  بیش از 2000 نفر را به صورت آزمایشی تحت پوشش برده و در نهایت به افراد برتر جوائز ارزنده ای  اهدا می شود.

علاوه بر برنامه ها ی یاد شده، دو طرح دیگر؛ ستاد تفسیرقرآن کریم و طرح فرهنگی و تربیتی چهره به چهره در سالهای اخیر به فعالیت  های  موسسه  افزوده شده است.

1-ستاد تفسير قرآن كريم
ستاد تفسیر قرآن کریم با راهنمايي­ها و زير نظر جناب حجه­ اللاسلام والمسلمين حاج آقا قرائني و با هدف رفع مهجوريت از قرآن كريم و به منظور فراگير شدن و ورود معارف  قرآن در زندگي عموم مردم، ارتقاء سطح دانش و بينش طلاب و روحانيون معزز در حوزه تفسير قرآن كريم و پاسخ­گوئي به نياز روز جامعه در زمينه تفسير، در سال 1378  تأسيس و فعاليت خود را آغاز كرد.

 این ستاد با همکاری  مديريت حوزه هاي علميه ، نهادها و سازمان­هاي مرتبط دوره تخصصي آموزش مهارت­هاي تفسير را  براي طلاب و روحانيون واجد شرايط برگزار     می نماید. که تاکنون 2601 نفر در این دوره ها شرکت نموده اند. و  تابحال  منجر به  تأليف 18 جلد كتاب تفسير مورد نياز مبلغين و ائمه جماعات  شده است .

 در سال جاری در قم یک دوره تخصصی 300 ساعته و 4 دوره مقدماتی 120 ساعته  و در بعضی از استانها مثل یزد و تهران دوره ها مقدماتی و تکمیلی برگزار شده است.

2- طرح فرهنگی تربیتی چهره به چهره :

 این طرح در سال 1380 به ابتکار حجت الاسلام و المسلمین  محسن قرائتی و تایید  مقام معظم رهبری «مد ظله العالی » فعالیت خود را شروع کرد .

 تقویت نگرش ها،باورها و رفتارهای دینی و معنادار نمودن زندگی نوجوانان و جوانان در پرتو  جهان بینی و ایدئولوژی  اسلامی  از اهداف عمده این  طرح به شمار میرود.

اولین فعالیت این طرح برگزاری دوره های آموزشی برای دانشجویان و طلاب علاقه مند در رشته های  روانشناسی، جامعه شناسی، مهارت های ارتباط و جذب نوجوانان و معارف دینی در 4 مقطع  برگزار شد.